SERWIS O HCV | ZIOŁOLECZNICTWO

:: Choroba   :: Diagnostyka   :: Leczenie   :: Kontakt   :: O Stowarzyszeniu   :: Strona główna  


Ruszyła akcja promocyjnyc szczepień przeciwko WZW B - ŻÓŁTA DEKADA


ŻÓŁTA DEKADA
16 - 26 października 2006 roku
Akcja promocyjnych szczepień przeciwko WIRUSOWEMU ZAPALENIU WĄTROBY typu B

16 października rozpocznie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji promocyjnych szczepień przeciwko wzw typu B Żółta Dekada. Celem kampanii jest zapobieganie wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw typu B). Patronat nad akcją objęło Stowarzyszenie "Prometeusze".

Żółtaczka wszczepienia, wciąż groźna w Polsce choroba zakaźna, może prowadzić do przewlekłego nosicielstwa wirusa wzw typu B (HBV), marskości pozapalnej wątroby, a nawet do pierwotnego raka wątroby i śmierci. Choć powszechne wprowadzenie szczepień ochronnych jako czynnej profilaktyki tej choroby przyniosło w ciągu ostatnich lat w Polsce wielokrotny spadek zapadalności nadal wielu Polaków jest nieuodpornionych na zakażenie wirusem HBV.

Już tradycyjnie podczas trwania akcji, w dniach 16 – 26 października, w punktach szczepień wybranych miast Polski będzie można skorzystać z oferty promocyjnych szczepień przeciw wzw typu B. Za badanie lekarskie, szczepienie oraz szczepionkę łącznie zapłacimy mniej niż za samą szczepionkę w aptece.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest wciąż aktualnym problemem zdrowotnym w Polsce i na świecie.

Ocenia się, że dotychczas 2 mld osób na świecie zetknęło się z wirusem "żółtaczki wszczepiennej", czyli wirusowego zapalenia wątroby typu B (wzw typu B). U 350 mln z nich kontakt ten zamienił się w przewlekłe zakażenie. Z powodu wzw typu B umiera na świecie każdego roku blisko 1 mln osób. W Polsce, w wyniku konsekwentnie prowadzonej od połowy lat 90. akcji szczepień osób z grup szczególnego ryzyka, w tym narażonych na zakażenie podczas zabiegu oraz noworodków i niemowląt, doprowadzono w ciągu ostatnich 10 lat do ponad 6-krotnego spadku zachorowań na wzw B. Pomimo tego w 2003 roku zanotowano 1700 nowych przypadków wzw typu B, najwięcej w województwie Mazowieckim (218); Kujawsko-Pomorskim (211) oraz Dolnośląskim (174). Szacuje się, że około 380 000 Polaków jest nosicielami wirusa wzw typu B. U 5-10% z nich (u małych dzieci i osób z niedoborami odporności nawet u 90%) "żółtaczka wszczepienna" zamienia się w przewlekłą, często nieuleczalną chorobę prowadzącą do marskości wątroby i zagrożenia rakiem tego narządu. Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest po paleniu tytoniu najczęstszą przyczyną raka na świecie.

Wirus wzw typu B (HBV) jest około 100-krotnie bardziej zakaźny niż wirus HIV.

Do infekcji dochodzi przez zetknięcie się materiału zawierającego wirusa ze skórą lub błonami śluzowymi o naruszonej ciągłości. Ocenia się, że co najmniej 60% zakażeń u dzieci i dorosłych ma miejsce placówkach służby zdrowia. Najczęstszą tego przyczyną są: nieprawidłowa sterylizacja oraz brak umiejętnego posługiwania się sprzętem jednorazowego użytku (ryzyko infekcji na skutek ukłucia igłą pochodzącą od zakażonaego pacjenta wynosi ok. 30%). Do zakażenia może dojść w czasie zabiegu chirurgicznego, różnych zabiegów diagnostycznych np. endoskopii lub koronarografii, wizyty u stomatologa lub podczas pobierania krwi. Ponieważ ilość krwi potrzebnej do zainfekowania wirusem wzw B jest bardzo niewielka (0,00004 ml), a czynnik zakaźny jest obecny również w ślinie, nasieniu i wydzielinie pochwy osoby chorej – do zakażenia może dojść również w innych okolicznościach; przykładem: infekcje wirusem zapalenia wątroby typu B u fryzjerów, kosmetyczek i ich klientów, sportowców i osób często zmieniających partnerów seksualnych.

Szczepienia ochronne są jedyną skuteczną metodą zapobiegania wzw B.

Szczepienia ochronne są szczególnie zalecane osobom przygotowującym się do zabiegów operacyjnych, przewlekle chorym o dużym ryzyku zakażenia (np. pacjenci z przewlekłą niewydolnością nerek, chorobami nowotworowymi, cukrzycą, pacjenci często hospitalizowani). Ze względu na ryzyko ekspozycji na wirusa HBV podczas nagłych (nieplanowanych) zabiegów chirurgicznych oraz podczas wykonywania niektórych codziennych czynności szczepienia przeciw wzw typu B powinny być propagowane jako standardowe postępowanie profilaktyczno-prozdrowotne.

W wybranych punktach miast Polski - biorących udział w akcji, będzie można zaszczepić się przeciw wzw typu B po promocyjnej cenie. W trakcie trwania akcji cena szczepionki wraz z badaniem lekarskim oraz szczepieniem będzie niższa od ceny samej szczepionki w aptece.



Prometeusze polecają :

HBVax Pro

INFORMACJE O ZALECANEJ SZCZEPIONCE

HbvaxPro 10 mg

W 1999 roku firma MSD wycofała tiomersal z procesu produkcji szczepionki przeciw WZW typu B.
HBvaxPRO jest pierwszą na świecie szczepionką przeciw WZW typu B pozbawioną tiomersalu i innych konserwantów.

Wyższa czystość:

Ponad 99% czystość białka antygenowego [1]

Oryginalny proces oczyszczania prowadzi do otrzymania antygenu, który pod względem struktury przestrzennej i właściwości immunologicznych przypomina naturalnie występujący antygen HBV [2]

Zwiększona czystość materiału antygenowego zapewnia wyższą immunogenność oraz lepszą ochronę pacjentów

Wysoki stopień tolerancji pacjentów.

Brak dawki przypominającej:
Szczepionka HBvaxPRO indukuje długotrwałą poszczepienną pamięć immunologiczną [3]

Ochronne działanie szczepionki HBvaxPROTM utrzymuje się przynajmniej 13 lat od szczepienia podstawowego

Na podstawie badań z użyciem szczepionki HBvaxPROTM eksperci z European Group on Hepatitis B Immunity stwierdzili, że nie ma danych potwierdzających konieczność stosowania dawek przypominających u zdrowych osób, które odpowiedziały na szczepienie podstawowe [4]


[1] Ellis R W i Gerety R J: Plasma-derived and yeast-derived hepatitis B vaccines. Am J Infect Control 1989: 17(3).
[2] Emini A E i wsp. Production and immunological analysis of recombinant hepatitis B vaccine. J Infect 1986; 13 (suppl.A):3-9
[3] Watson B i wsp.: Persistance of immunologic memory for 13 years in recipients of a recombinant hepatitis B vaccine. Vaccine 2001; 19:3164-3168.
[4] Are booster immunisations needed for lifelong hepatitis B immunity? European Consensus Group on Hepatitis B immunity. Lancet 2000; 355: 561-65


Żółta Dekada


Powrót»



Nieinwazyjne Badanie Wątroby
»
Ważne!
::Artykuły medyczne
::Słownik medyczny
::ZIOŁOLECZNICTWO
::Szpitale i poradnie
::Linki medyczne i inne
»
Prometeusze
Kontakt ze Stowarzyszeniem
tel. kom. 602 172 907
lub tel. stacjonarny:
75 612 00 99 (nowy)
::Pomoc psychologiczna
»
Nasi Partnerzy



Herbapol Poznan

Thymus Factor - TFX
»
Dziękujemy za wsparcie:


»
FAQ przeczytaj koniecznie
:: Co to jest HBV?
:: Jakie choroby wywołuje HBV?
:: Jakie są objawy zarażenia HBV?
:: Czy zakażenie HBV jest niebezpieczne?
:: Co to znaczy nosiciel HBV?
:: Czy posiadanie antygenu HBs jest równoznaczne z byciem nosicielem wirusa?
:: Co to są antygeny wirusa?
:: Co to jest serokonwersja?
:: Więcej pytań i odpowiedzi.
»
Regulacje prawne
:: Pozew o odszkodowanie
:: Karta praw pacjenta
»
Wspieramy akcje
akcja Pajacyk
wielka orkiestra świątecznej pomocy

Nasze konto: ING Bank Śląski o/Wałbrzych 61 1050 1908 1000 0022 7301 0526











fiodesign

Copyright © 2001-2024    Prometeusze    All rights Reserved.